Ramazan, Zekat

Propisi Sadekatu-l-Fitra

Propisi Sadekatu-l-Fitra

بسم الله الرحمن الرحيم  الحمد لله رب العالمين حمدًا كثيرًا طيِّبًا مبارَكا فيه،  و صلاة و سلام على نبينا وإمامنا وسيدنا محمد وعلى آله وصحبه أجمعين،  أما بعد

Spomenućemo ukratko u ovom tekstu najbitnije stvari vezano za propise sadekatul-fitra, da bi podsjetio i sebe i one koje će čitati i okoristiti se. Ve BILLAHI teufik!

Prva mese’la:  “Dokaz o propisivanju

Prenosi se od ibnu Omera radijallahu anhu da je rekao:

Propisao je Allahov poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, sadekatul-fitr sa’a (četiri pregršta) od datula, sa’a od ječma, robu i slobodnome, muškarcu i ženi, malome i velikome od muslimana, i naredio nam je da se to obavi prije izlaska ljudi na namaz (bajramski). “

U komentaru na ovaj hadis kaže En-Nevevi:

(اﻟﺸﺮﺡ) ﺣﺪﻳﺚ اﺑﻦ ﻋﻤﺮ ﺭﻭاﻩ اﻟﺒﺨﺎﺭﻱ ﻭﻣﺴﻠﻢ ﻭﺯﻛﺎﺓ اﻟﻔﻄﺮ ﻭاﺟﺒﺔ ﻋﻨﺪﻧﺎ ﻭﻋﻨﺪ ﺟﻤﺎﻫﻴﺮ اﻟﻌﻠﻤﺎء


Hadis od ibnu Omera prenose Buharija i Muslim; izdvajanje zekatul-fitra je kod nas (šafija) i kod džemahira uleme vadžib…¹

ﻗﺎﻝ اﺑﻦ اﻟﻤﻨﺬﺭ: ﺃﺟﻤﻊ ﻛﻞ ﻣﻦ ﺗﺤﻔﻆ ﻋﻨﻪ ﻣﻦ ﺃﻫﻞ اﻟﻌﻠﻢ، ﻋﻠﻰ ﺃﻥ ﺻﺪﻗﺔ اﻟﻔﻄﺮ ﻓﺮﺽ. ﻭﻗﺎﻝ ﺇﺳﺤﺎﻕ: ﻫﻮ ﻛﺎﻹﺟﻤﺎﻉ ﻣﻦ ﺃﻫﻞ اﻟﻌﻠﻢ. ﻭﺯﻋﻢ اﺑﻦ ﻋﺒﺪ اﻟﺒﺮ ﺃﻥ ﺑﻌﺾ اﻟﻤﺘﺄﺧﺮﻳﻦ ﻣﻦ ﺃﺻﺤﺎﺏ ﻣﺎﻟﻚ ﻭﺩاﻭﺩ، ﻳﻘﻮﻟﻮﻥ: ﻫﻲ ﺳﻨﺔ ﻣﺆﻛﺪﺓ. ﻭﺳﺎﺋﺮ اﻟﻌﻠﻤﺎء ﻋﻠﻰ ﺃﻧﻬﺎ ﻭاﺟﺒﺔ؛

Ibnu Kudame spomije da je ibnu El-Munzir rekao su svi oni od učenjaka od kojih je sačuvan govor o ovome, saglasni da je sadekatul-fitr – farz (dati), zatim Ishak kaže da je to poput Idžm’a uleme. Zatim da ibnu Abdil-Berr kaže da su neki potonji učenjaci od malikija i zahirija govorili da je njegovo izdvajanje sunetun mu’ekdeh, a da je ostala ulema (džemahir)  rekla da je sadekatul-fitr vadžib!  (المغني ٣/٧٩)

Druga mese’la: Način izdvajanja zekatul-fitra

Na osnovu gore navedenog hadisa proizilaze sljedeći propisi:

Jedan sa’a ili četiri pregršti ruku, iznosi otprilike oko 2,5 kg, i to je mjera koju je potrebno izdvojiti za sadekatul-fitr! Hrana koja se izdvaja su brašno, žitarice, hurme, pirinač i slično…

Džumhur uleme je mišljenja da se sadekatul-fitr mora izdvojiti u hrani i to  najkasnije prije samog bajram namaza!


لا يجوزُ إخراجُ القيمةِ في زكاةِ الفِطرِ، وهو مَذهَبُ الجُمهورِ:

•Prema mišljenju džumhura² (većine) islamskih pravnika, malikija, šafija, hanabila i ibnu Hazma, nije dozvoljeno izdvojiti sadekatul-(zekatul)-fitr u vrijednosti (novcu, zlatu, srebru..).

Obaveza je izdvojiti ga muškarcu i ženi, malome i velikome od muslimana, čak i za ono što je u utrobi majke je mustehab izdvojiti.

Zanimljivost:

ﻭاﺧﺘﻴﺎﺭ ﺃﺑﻲ ﻋﺒﺪ اﻟﻠﻪ ﺇﺧﺮاﺝ اﻟﺘﻤﺮ. ﻭﺑﻬﺬا ﻗﺎﻝ ﻣﺎﻟﻚ. ﻗﺎﻝ اﺑﻦ اﻟﻤﻨﺬﺭ: ﻭاﺳﺘﺤﺐ ﻣﺎﻟﻚ ﺇﺧﺮاﺝ اﻟﻌﺠﻮﺓ ﻣﻨﻪ. ﻭاﺧﺘﺎﺭ اﻟﺸﺎﻓﻌﻲ، ﻭﺃﺑﻮ ﻋﺒﻴﺪ ﺇﺧﺮاﺝ اﻟﺒﺮ

Imam Ahmed je izbirao da izdvajanje (sadekatul-fitra) bude u hurmama, ovo je i govor imama Malika, a ibnu Munzir kaže da je imam Malik mustehabom smatrao da to budu hurme El-Adžvah, dok su imam Šafija i Ebu Ubejda preferirali pšenicu!

المغني  ٣/٨٤

Vallahu Alem!

الحمد لله رب العالمين والصلاة والسلام على سيدنا محمد وعلى آله وصحبه أجمعين 

_______________

¹

 (مجموع شرح المذهب، ٦/١٠٤)

²

المالكيَّة: (الكافي في فقه أهل المدينة) لابن عَبدِ البَرِّ (1/323)، (التاج والإكليل) للمواق (2/366).

والشافعيَّة: (المجموع) للنووي (6/144)، (مغني المحتاج) للشربيني (1/407).

والحَنابِلَة: (كشاف القناع) للبهوتي (2/254)، ويُنظر: (المغني) لابن قدامة (3/87 

واختاره ابنُ حَزمٍ: (المحلى) (4/259).

- 54 Pregledano