Esselamu alejkum…
Da li je slika o vidjenju mladjaka delil (dokaz) i je li obavezno uslikati mladjak radi potvrde vidjenja?
Slika o vidjenju mladjaka nije delil, niti se uvrštava u delil, niti je ona potvrda nečije iskrenosti o vidjenju mladjaka! Ako je ima i dolazi od osobe koja je vidjela mladjak i uslikala ga je, dobro je, ako je nema – nečija pouzdanost se nemjeri njome, i ona nije bitna, obavezivanje muslimana da uslikaju mladjak je batil – neispravno i neutemeljeno u vjeri!
Šerijatski tekstovi ukazuju na propisanost vidjenja svojim očima, te svjedočenja svjedoka u onome što je vidio, tako da slikanje nije uslov nečijeg svjedočenja, niti je to ko uvjetovao u savremenom dobu od učenih..
Rekao je Poslanik sallallahu alejhi ve sellem:
صُومُوا لِرُؤيَتِه
Zapostite ako ga vidite (mladjak ramazana)
رواه البخاري (1909)، ومسلم (1081).
U rivajetu drugom:
إذا رأيتُمُ الهِلالَ فصُومُوا..
Ako vidite mladjak zapostite…!
Šarti za ispravnost prihvatanja habera o mladjaku su:
•Islam
•Punoljetstvo
•Razum
• Adl – pouzdanost
•Lično viđenje mladjaka svojim očima, ili putem savremenih pomagala, durbin, dvogled, teleskop itd, ili prenošenje ispravnog habera sa senedom od onoga koji ga je vidio.
Ibnu Omer radijallahu anhu kaže:
تراءَى النَّاسُ الهلالَ، فأخبَرْتُ رسولَ اللهِ صلَّى اللهُ عليه وسلَّم أنِّي رأيتُه، فصامَه، وأمَرَ النَّاسَ بِصِيامِه.
Ljudi su vidjeli mladjak pa sam obavijestio Poslanika sallallahu alejhi ve sellem da sam ga (i) ja vidio, te ga je zapostio i naredio ljudima da ga poste (ramazan)!
رواه أبو داود (2342)، والدارمي (1733)، وابن حبان (8/231) (3447)، وقال الوادعي في ((الصحيح المسند)) (756): حسن على شرط مسلم.
Dakle rezime, ako je ima dobrodošla je, ako je nema nije ni bitna, jer negradi se svjedočenje na osnovu slike već na osnovu iskaza onoga što je musliman vidio, a kažemo:
الأصل في المسلمين العدالة
Osnova kod muslimana je adeleh (bogobojaznost i pouzdanost)!
Vallahu Alem.